szybki kontakt:+48 666 585 318 | infogeomat.eu

System oporowych murów Tensartech Mesa

Od 2011 można w Republice Czeskiej budować oporowe ściany z zbrojonym gruntem za pomocą nowego systemu Tensartech Mesa. System ten istnieje w dwóch modyfikacjach, jako Mesa Standard oraz Mesa Ashford.

Składa się on z drobnych betonowych elementów. Liniowy konektor umożliwia wykonanie konstrukcji w dwóch nachyleniach: 90 stopni (Mesa Standard i Mesa Ashford) i 85 stopni (Mesa Standard).

Podstawowa idea systemów Tensartech opiera się na stworzeniu takiej struktury, w której poszczególne elementy wzajemnie ze sobą oddziałują. Ważne jest, aby zachować projektowaną funkcję każdego elementu przez cały okres jego użytkowania (120 lat). Długoletni rozwój w obszarze oporowych systemów z zbrojonym gruntem umożliwia aplikowanie nowego typu konstrukcji z różnym licem tak, aby spełniały wymagania praktyki budowlanej z naciskiem na jakość, wygląd, cenę, itp.

OPIS SYSTEMU TENSARTECH MESA

System Mesa jest podobny do systemu TW1. Składa się z drobnych betonowych elementów. Liniowy konektor umożliwia wykonanie konstrukcji w dwóch nachyleniach: 90o (Mesa Standard i Mesa Ashford) i 85o (Mesa Standard). Lica z lekkim zagięciem używa się przede wszystkim z psychologicznego powodu, gdyż lekko pochyła powierzchnia wysokich ścian działa optycznie "bezpieczniej" niż pionowa ściana.

Konektory powstały specjalnie dla systemu Mesa i przeszły wiele testów zarówno jakości jak i użyteczności. System kotwienia geosiatki polega na użyciu specjalnego konektora, który jest układany w frezie elementu i natychmiast obciążany kolejnymi warstwami. To łatwe i szybkie połączenie zapewnia ciągłość styku dwóch elementów. Taka prosta zasada zapewnia natychmiastowe, stałe połączenie z elementem licowym.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY SYSTEMU, ICH FUNKCJE I INTERAKCJE

Systemy Mesa Standard i Mesa Ashford bazują na stałej interakcji czterech elementów. Każdy element ma swoją specjalną funkcję:

  • betonowe elementy licowe– zapobiegają przesypywaniu się gruntu i zapewniają estetyczny wygląd konstrukcji
  • monolityczne geosiatki Tensar – przejmują rozciągające siły w nasypie
  • liniowy konektor – łączy geosiatki i elementy licowe bez powstawania osłabionych miejsc
  • grunt zasypowy – jego parametry charakteryzują wielkość konstrukcji

Wzajemne interakcje elementów zapewniają prawidłowe funkcjonowanie konstrukcji. Interakcja pomiędzy elementami licowymi a geosiatką jest zapewniona poprzez konektory nasunięte na koniec geosiatki i ułożone w bloczku, dając pełne połączenie obu elementów przez cały okres użytkowania konstrukcji. Interakcja geosiatki z gruntem znacząco wpływa na geometrię żeber geosiatki i całkowite połączenie, które ma za zadanie przenosić naprężenia ścinające. Istotna jest również interakcja pomiędzy gruntem zasypowym a elementami licowymi. Wykonanie drenażowego kominu za licem konstrukcji umożliwia odwodnienie wody, która zwykle wymywa drobniejszą frakcję zasypu przez szpary w elementach, co prowadzi do naruszenia całej konstrukcji.

W konwencjonalnych sposobach budowy oporowych konstrukcji jakimi są żelbetowe ściany, kształtowanie w łuki jest możliwe tylko wtedy, gdy zastosuje się złożone deskowanie. Systemy Mesa wykonuje się metodą suchą, gdyż skośne krawędzie elementów umożliwiają wytworzenie łuków. Minimalny promień wklęsłego/wypukłego łuku wynosi 1.5 m. Złożonym łukiem można wykonać na przykład pętlę, która pozwoli ominąć drzewo, a tym samym uchroni je przed wycięciem.

MESA STANDARD

Konstrukcja ta składa się z elementów typu standard, jest przeznaczona do nachyleń od 90° do 85° od pionu. Elementy posiadają frezowane rowki, dzięki czemu możliwy jest montaż konektora zapobiegającemu zmianie geometrii lica konstrukcji przy zasypywaniu gruntem.

MESA ASHFORD

W przeciwieństwie do poprzednich modyfikacji, system ten umożliwia wykonanie lica pod kątem 90 stopni stosując trzy różne rodzaje elementów licowych w zależności od ich wielkości– standard, medium, tall. Warianty kolorystyczne i różne kształty elementów pozwalają dowolnie modyfikować wygląd ścian w taki sposób, aby jak najlepiej komponowały się z otoczeniem.

Modyfikacje systemu Ashford (numery pokazują typ bloczków standard-medium-tall):

TECHNOLOGICZNE POŁĄCZENIA

Zakończenie muru w systemie Tensartech Mesa można wykonać w kilku wariantach. Jednym z wariantów jest przyklejenie elementu osłonowego bezpośrednio w ostatnim rzędzie mrozoodpornym klejem. W przypadku konieczności osadzenia bariery w osi ściany, niezbędne jest zaprojektowanie żelbetonowej półki, na której będzie ona osadzona.
Żelbetonowa półka może być prefabrykowana lub monolityczna i musi być zaprojektowana tak, aby spełniała wymagania w zakresie nachylenia i przesunięcia w przypadku uderzenia samochodem. Jeśli konieczne jest zamontowanie osłony w większej odległości od korony ściany, możliwe jest wykonanie słupa bezpośrednio zamocowanego w zbrojonej warstwie gruntu.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SYSTEM TENSARTECH MESA?

Systemy Tensartech Mesa i Mesa Ashford dają w budownictwie wiele korzyści:

  • Szybkość budowy – przy sprawnym koordynowaniu pracami na budowie można uzyskać bardzo krótkie czasy montażu
  • Niższe nakłady na budowę – przy porównaniu konwencjonalnych konstrukcji jakimi są żelbetowe ściany lub ściany gabionowe dochodzimy do wniosku, że oszczędności finansowe mogą sięgać nawet 50%. W konkretnych przypadkach, gdy oporowe konstrukcje tworzą wyraźną część całkowitego budżetu, może się stać, że pozornie niedostępna finansowo inwestycja staje się dla inwestowa dostępna. Takie podejście należy zawsze brać pod uwagę, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach.
  • Certyfikowany system jako całość
  • Minimialna żywotność konstrukcji na poziomie 120 lat

Potrzebujesz pomocy?

Na chwilę obecna nie wykonujemy na polskim rynku usługi takie jak: obliczenia statyczne, projektowanie, projekty oraz inspekcje (nadzory na budowach) ze względu na dużą ilość pracy. Możemy jednak pomóc w doborze produktów geosytetycznych oraz wytworzyć ofertę cenową na oferowane przez nas produkty na określony projekt.

Nie bójcie się zapytać

Bezpłatnie

+48 666 585 318
sprzedazgeomat.eu