szybki kontakt:+48 666 585 318 | infogeomat.eu

Jak wybrać prawidłowy typ oporowej konstrukcji?

PRZEGLĄD OPOROWYCH SYSTEMÓW TENSARTECH OPIERAJĄCYCH SIĘ NA ZBROJONYM GRUNCIE.

W celu efektywniejszego wykorzystania obszaru inwestycyjnego na stromych, górskich terenach, projektanci projektują oporowe konstrukcje (oporowe ściany lub strome skarpy). Oferta rozwiązań konstrukcyjnych jest szeroka, dlatego trzeba znać zalety i wady każdego rozwiązania.

Oporowe konstrukcje mogą być betonowe, żelbetowe, gabionowe, wykonane za pomocą geosyntetyków lub specjalnych metod fundamentowania (pale, mikropale). Poniżej zajmiemy się podziałem systemów Tensartech ze względu na nachylenie konstrukcji i sposób połączenia z zbrojeniem.

ZASADA DZIAŁANIA SYSTEMU TENSARTECH

Zbrojone, ziemne konstrukcje składają się z trzech elementów (licowa powierzchnia, geosyntetyczne wzmacniające elementy i grunt). Samonośny, zbrojony blok z wystarczającym stopniem stabilności wewnętrznej może być wykończony zielonym lub betonowym licem składającym się z betonowych bloczków lub płyt prefabrykowanych tworząc estetyczny wygląd. Wszystkie połączenia między elementami zapewniają jednolitą, bezpieczną, oporową konstrukcję.

System Tensartech dostarcza projektantowi niezawodność rozwiązania technicznego – relacje między elementami konstrukcji (zweryfikowane przez serię pomiarów i testów), w tym ocena poszczególnych detali konstrukcyjnych są jasno opisane. System ten dysponuje certyfikatami potwierdzającymi możliwość zastosowania tego systemu w wielu przypadkach. System ten zapewnia bardzo długi czas żywotności i bezproblemową budowę w trudnych, skomplikowanych warunkach bez ograniczeń klimatycznych, o czym świadczą tysiące udanych projektów na całym świecie.

PODZIAŁ SYSTEMU TENSARTECH WEDŁUG NACHYLENIA LICA

PODZIAŁ SYSTEMU TENSARTECH ZE WZGLĘDU NA SZTYWNOŚĆ LICA KONSTRUKCJ

Ze względu na sposób oblicowania, systemy można podzielić na konstrukcje z sztywnym licem, które tworzą prefabrykowane, betonowe elementy, oraz na konstrukcje składające się z czoła konstrukcji w postaci roślinności. Wybór rodzaju nawierzchni zależy przede wszystkim od warunków gruntowych i od podłużnych deformacji konstrukcji. W przypadku półsztywnych powierzchni, konstrukcję można przyjąć za bezpieczną, gdy wzdłużne, nierównomierne osiadanie nie przekroczy 1: 100 (tzn 1 cm/1 mb konstrukcji), miękkie powierzchnie natomiast pozwalają na wartości prawie dwukrotnie większe.

SYSTEMY TENSARTECH Z MIĘKKIM LICEM

Systemów tych używa się w celu wykonania skarp o nachyleniu 50°-90°. Wybór systemu i jego nachylenie zależy przede wszystkim od warunków gruntowych, miejsca budowy, ale także od wymagań odnośnie powierzchni skarpy. System GreenSlope posiada powierzchnię porośniętą roślinnością, natomiast powierzchnia RockWall składa się z kamiennego lica.

 

Tensartech GreenSlope (sklon 50-70°)

W tym systemie, powierzchnię tworzą stalowe kosze z specjalną powierzchniową ochroną dającą żywotność 90 lat. Geosiatki pełnią funkcję statyczną, są połączone z licem konstrukcji za pomocą specjalnych łączników systemowych. Eliminuje to potrzebę skomplikowanego przesuwania szalunku i konieczności pokrycia powierzchni zbrojonej skarpy. Częścią wspólną systemu jest również antyerozyjna geosiatka z ziarnami trawy, która umożliwia szybkie zazielenienie powierzchni skarpy. Rozważane wzmocnienie tym systemem teoretycznie można wykonać do nachylenia aż 90°. Jednak w przypadku wymagań na bezproblemowe funkcjonowanie konstrukcji zaleca się maksymalne nachylenie równe 70°.

 

Tensartech RockWall (nachylenie 70-90°)

Powierzchnię zewnętrzną tej konstrukcji stanowi gabionowa ściana. Lico tego systemu jest takie same jak w systemie GreenSlope, które jest wykonane z stalowych paneli z antyerozyjnymi siatkami. Połączenie zbrojenia również jest wykonane analogicznym sposobem, co zapewnia dużą wytrzymałość.

SYSTEMY TENSARTECH Z PÓŁSZTYWNYM LICEM

Tensartech TW1 (nachylenie 86° ±2°)

Powierzchnia zewnętrzna tego systemu jest oblicowana drobnymi, betonowymi elementami różnej barwy połączonymi za pomocą grzebienia. Połączenie geosyntetycznego wzmocnienia z licem konstrukcji umożliwiają specjalne plastikowe konektory, które zapewniają ciągłe połączenie geosiatki bez powstawania „pustych” miejsc wzdłuż długości połączenia.

Tensartech Mesa (nachylenie 90°)

Powierzchnię tego systemu tworzą betonowe elementy różnych barw.  W zależności od kształtu elementów licowych, można wybrać między zmodyfikowanym systemem Mesa Standard (elementy typu standard) a Mesa Ashford (stosuje się elementy typu medium i tall, duża liczba wykończenia powierzchni pozwala dobrać lico pod każdy architektoniczny projekt)

Oporowa konstrukcja z powierzchnią składającą się z betonowych elementów

 

SPRÁVNÝ VÝBĚR TYPU VYZTUŽENÉ OPĚRNÉ KONSTRUKCE

Než se rozhodnete, jaký typ opěrné konstrukce vyhovuje vašim potřebám, musíte zvážit řadu proměnných. Správný výběr může záviset na těchto faktorech:

  • estetický dojem
  • trvanlivost (projektovaná životnost)
  • vymezený prostor pro stavbu (sklon líce)
  • geotechnické podmínky
  • rozpočtová omezení

Bez względu na to, w jakiej fazie jest dany projekt, jesteśmy cały czas dostępni pod telefonem aby służyć fachową pomocą. Nasz profesjonalny zespół składający się z uprawnionych inżynierów służy nieustanną pomocą w fazie projektowej i wykonawczej. Systemy Tensartech wykonujemy z gwarancją jako kompleksowe rozwiązanie obejmujące niezbędne wsparcie, które zawiera:

&nbs

  • projekt właściwy i wykonanie dokumentacji projektowej
  • dowóz elementów systemu na budowę
  • certyfikowany system, procedury instalacyjne
  • szkolenie na miejscu

W celu efektywniejszego użycia obszaru w trudnych warunkach terenowych projektujemy oporowe konstrukcje jako oporowe ściany lub strome skarpy. Wybór konstrukcyjnego rozwiązania jest szeroki, dlatego biorąc pod uwagę warunki gruntowe i możliwości montażu, należy zastanowić się nad wadami i zaletami każdego rozwiązania konstrukcyjnego. Należy wziąć pod uwagę nachylenie nawierzchni, rodzaju lica i sposób połączenia z zbrojeniem. W następnym artykule został przedstawiony podział systemów oporowych Tensartech pod względem nachylenia powierzchni, jego sztywności oraz sposobu jego połączenia z wzmocnieniem.

Potrzebujesz pomocy?

Na chwilę obecna nie wykonujemy na polskim rynku usługi takie jak: obliczenia statyczne, projektowanie, projekty oraz inspekcje (nadzory na budowach) ze względu na dużą ilość pracy. Możemy jednak pomóc w doborze produktów geosytetycznych oraz wytworzyć ofertę cenową na oferowane przez nas produkty na określony projekt.

Nie bójcie się zapytać

Bezpłatnie

+48 666 585 318
sprzedazgeomat.eu