szybki kontakt:+48 666 585 318 | infogeomat.eu

Historia oporowych systemów Tensartech TW1 i jego elementy

System Tensartech TW1 daje w budownictwie kompleksowe rozwiązania oporowych ścian z zbrojonym gruntem. Wysoko sprawne połączenia geosiatki i oblicowania jest kluczem do niezawodności systemu. Monolityczne geosiatki połączone z betonową ścianą dają bezpieczne i trwałe konstrukcyjne rozwiązanie, dzięki któremu można wykonywać oporowe ściany jak i mostowe przyczółki o żywotności aż 120 lat.

HISTORIA SYSTEMU TENSARTECH TW1

Pierwsza oporowa konstrukcja wykonana w systemie Tensar, która była postawiona z modularnych bloków została wykonana w 1994 roku. Miało to miejsce na żelaznym moście w Kornwalli w Wielkiej Brytani.

Następnie nastąpił okres optymalizacji montażu i połączenia lica konstrukcji z geosiatkami, który w 1998 roku skutkował powstaniem systemu Tensartech TW1. Pierwsza ściana z tego systemu została wykonana w tym samym roku w Converty. Ściana była wysoka na 3 m i wybudowana została pod wielkim zbiornikiem wodnym (zdjęcia poniżej).

ROZWÓJ OPOROWYCH KONSTRUKCJI Z ZBROJONYM GRUNTEM

Niezawodność systemu Tensartech TW1 była już potwierdzona w setkach konstrukcji na całym świecie. W roku 2009 została wykonana jedna z największych konstrukcji z tego systemu na Bliskim Wschodzie. Z technicznego punktu widzenia była to ściana zaprojektowana w 4 kaskadach o wysokości 60 m (zdjęcia poniżej).

Od roku 2008 system Tensartech TW1 został realizowany w Czeskiej Republice. Po raz pierwszy system został wykorzystany na drodze I/50 w miejscowości Bucovice w postaci trzech oporowych ścian wraz z zbrojonymi, stromymi skarpami. Również w tym roku inwestor użył systemu Tensartech TW1 do wyrównania terenu pod rezydencję w Chomutovie. W roku 2009 zostały wykonane ściany na moście w Opatowie oraz w Chwaleticach.


FUNKCJE POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW KOSNTRUKCJI I ICH INTERAKCJE

System Tensartech TW1 opiera się na ciągłej interakcji czterech elementów, przy czym każdy element ma swoją specyficzną funkcję:

  • betonowe elementy – licowy element zapobiega przesypywaniu się gruntu i tworzy estetyczną konstrukcję
  • monolityczne geosiatki Tensar – przenoszą siły rozciągające w nasypie
  • łączeniowe elementy – łączą geosiatkę i pozostałe elementy bez powstawania osłabionych miejsc
  • ziemia zasypu – jej geotechniczne parametry wpływają na wymiar konstrukcji

Wzajemne interakcje pojedynczych bloczków zapewniają bezpieczne funkcjonowanie konstrukcji. Interakcja zachodzi głównie między:

  • bloczkami a geosiatką – łączeniowe elementy nawleczone na koniec geosiatki i ułożone wzdłuż ściany zapewniają powierzchniowe łączenie w całym czasie funkcjonowania konstrukcji
  • geosiatką a gruntem – geometria żeber geosiatek zapewnia optymalną współpracę z gruntem aby zapobiec poślizgowi
  • materiałem zasypowym a oblicowaniem – drenażowy kanał za licem konstrukcji umożliwia odwodnienie wody, która zwykle wymywa frakcje gruntową przez szpary w bloczkach co może powodować naruszeniem konstrukcji w zimowych miesiącach

Dla doskonałego połączenia powyższych elementów, od spodu i grzbietu konstrukcji znajdują się wykończenia typu „pióro & wpust„ (obrazek). Kształt powierzchni umożliwia wytworzenie łuków o małych promieniach (minimalnie 6 m).

Rozwiązanie to pozwala projektantom wykonać oporowe konstrukcje, które dopasowują się do ukształtowania terenu. Kompromisem między plastycznością a funkcjonalnością połączenia jest spadek 86°od poziomu konstrukcji.

Do wykończenia ścian można użyć elementów, które są przyklejane do lica mrozoodpornym klejem. W obiektach, gdzie konieczne jest osadzenie bariery (np. dźwiękoszczelnej), należy zmienić wymiary korony w żelbetowym gzymsie.

ZALETY SYSTEMU TENSARTECH TW1

Stale, coraz więcej projektantów przechodzi z konwencjonalnych, żelbetowych ścian na prefabrykowane ściany z wzmacniającymi geosyntetykami. W przeciwieństwie do żelbetonowej ściany, system Tensartech TW1 ma następujące zalety:

  • Szybsza budowa i obniżenie kosztów inwestycji o około 15%
  • Konstrukcja jest bardziej tolerancyjna na nierówne osiadanie podłoża
  • Często do zasypywania można użyć miejscowego gruntu (nie ma nakładów na transport)
  • Niskie naprężenia w fundamentach nie generują kosztów związanych z wzmocnieniem gruntu
  • Technologia suchych ścian umożliwia w przypadku złej pogody przerwanie prac
  • System umożliwia podział konstrukcji na odcinki

System Tensartech TW1 jest w Czeskiej republice oferowany jako kompleksowe rozwiązanie które obejmuje:

  • techniczne przygotowanie (projektowa dokumentacja)
  • obliczenia statyczne
  • zapewnienie materiału na budowie (elementy licowe, geosiatki, elementy łączące)
  • przeszkolenie pracowników budowy
  • nadzór nad budową
  • procedurę instalacji
  • podstawę do wykonania planów kontroli i inspekcji

V některém z příštích článků se blíže seznámíme s vlastní výstavbou opěrných zdí ze systému Tensartech TW1.

Potrzebujesz pomocy?

Na chwilę obecna nie wykonujemy na polskim rynku usługi takie jak: obliczenia statyczne, projektowanie, projekty oraz inspekcje (nadzory na budowach) ze względu na dużą ilość pracy. Możemy jednak pomóc w doborze produktów geosytetycznych oraz wytworzyć ofertę cenową na oferowane przez nas produkty na określony projekt.

Nie bójcie się zapytać

Bezpłatnie

+48 666 585 318
sprzedazgeomat.eu