Wiele posiadłości ma wolne powierzchnie i skarpy, które zazwyczaj są pokryte naturalną roślinnością. Ochrona takich powierzchni przed chwastami lub erozją przysparza właścicielom wielu problemów w tym finansowych. Jednym ze sposobów walki z tymi niedogodnościami jest stosowanie pestycydów lub polipropylenowych geotekstylii wykonanych z produktów ropopochodnych, które zostają w gruncie aż 100 lat. Dlaczego w tym przypadku nie użyć w pełni kompostowalnej geomaty wykonanej w 100 % z biomasy?
Dostawcy produktów w budownictwie są w ostatnich latach pod silnym naciskiem europejskich organów, które nakładają coraz bardziej surowsze wymagania odnośnie emisji szkodliwych substancji podczas produkcji. W Czechach możliwe jest projektowanie i stosowanie ekotekstylii, które dostarczamy pod nazwami „Agrotex Eko” oraz „Agrotex EKOFLEX”.
EKOTEKSTYLIA NA STROMEJ SKARPIE NASYPU
Są alternatywą do tradycyjnych tekstylii produkowanych na bazie ropy naftowej. Produkowane są tradycyjnym sposobem, zamiast polipropylenu (PP) lub poliesteru (PET) używany jest polimer kwasu mlekowego (PLA), który jest odpadem w przemyśle cukierniczym.
PLA jest również używany do produkcji opakowań do żywności lub w branży medycznej do produkcji opatrunków i implantów.
Do produkcji polimeru PLA potrzeba minimalnej ilości nieodnawialnych źródeł.
Ekotekstylia posiadają przewidzianą żywotność 3-5 lat – rozkładają się pod wpływem ciepła i wilgotności. Podczas swojego rozkładu nie wydzielają żadnych chemicznych substancji, a pod koniec ich żywotności pełnią funkcję nawozu.
Zmniejszają nakłady na utrzymanie trawników – do czasu pełnego porostu roślin służą jako ochrona przed chwastami i utrzymują optymalną wilgotność. Do ochrony przed wandalizmem są trudnopalne. Bardzo często używa się ich jako separacyjna warstwa do mulczowania lub pod ozdobny żwir.
W krajach Europy Zachodniej, właściciele gruntów często korzystają z technologii przyjaznych środowisku i ekologicznych produktów. W ubiegłym sezonie, zainstalowało setki metrów kwadratowych ekotekstylii wokół dróg, ścieżek rowerowych i chodników.
Poniżej została zaprezentowana inwestycja pokrycia 120 000 m2 ekotekstyliami na odcinku długości 6 km.
Ochrona dróg i skarp:
Instalacja ekotekstylii na terenach przy drogach ekspresowych:
Zastosowanie na rondach i w infrastrukturze morskiej:
ZALETY STOSOWANIA EKOSTEKSTYLII
- pochłaniają światło słoneczne, a tym samym zapobiegają wzrostowi chwastów na powierzchniach wokół dróg i chodników
- mają doskonałą ochronę UV ( lepszą niż geowłókniny PP lub PET z ochroną UV)
- zapewniają łatwe przenikanie wody do gleby
- równomiernie na całej powierzchni pozwalają na odparowanie wody, utrzymują optymalną wilgotność, zapobiegają skraplaniu się wody powstałej w wyniku dużej wilgotności
- rozmiarami są mniejsze niż geomaty jutowe lub kokosowe
- dobrze się sprawdzają zarówno w ogrodach użytkowych jak i ozdobnych
Pro velikost dodávaných balení se s oblibou využívají i v okrasných a užitkových zahradách. Další informace o ekotextiliích si přečtěte na speciálních webových stránkách.