Podczas budowy dróg często dochodzi z różnych powodów do osuwisk ziemi na skarpach, które później należy naprawić. Możliwości naprawy i stabilizacji uszkodzonych skarp można podzielić na kilka grup. Niektóre z nich to regulacja nachylenia stoku, odwodnienie skarpy, ochrona przed erozją, zbrojenie powierzchni lub zastosowanie środków specjalnych.
Tradycyjne metody rekultywacji osuwisk są czasochłonne i uciążliwe dla środowiska. Polegają one na usunięciu oderwanego gruntu, który następnie jest wymieniany na nowy materiał. Taki transport materiału jest obciążeniem dla ruchu, podczas którego emitowane są szkodliwe związki CO2, co więcej sposób naprawy osuwiska wydłuża czas naprawy.
Nasza metoda polega na ponownym wykorzystaniu osuniętej gleby i wzmocnieniu jej geosiatkami tak, aby ułożone poziomo przecinały strefę ścinania (poślizgu) osuwiska. Użycie gruntu wydobytego na miejscu zmniejsza potrzebę dowozu dodatkowego materiału i płacenia za niego. Taka technologia pozwala przeprowadzić naprawy tanio i przy minimalnych zakłóceniach dla otoczenia.
Jeżeli skarpa posiada złe odwodnienie i przechwytywanie wody odbywa się w szczelinach oraz poprzez przenikanie wody wgłąb masywu, następuje wtedy pogorszenie stabilności skarpy. Na skarpach, gdzie występują miejsca osuwiskowe obciążone dodatkową podziemną wodą, zwiększenie nośności i uzyskanie prawidłowego drenażu uzyskujemy poprzez wykonanie drenażowych warstw, powstałych poprzez instalację drenażowych geokompozytów.
Jeśli występuje problem na skarpie z wodą deszczową, wzmacnia się wtedy powierzchnię (jako przeciwerozyjna ochrona) najczęściej za pomocą tymczasowych lub stałych przeciwerozyjnych mat.
Wymagania odnośnie rozwiązań technicznych dla każdej skarpy są inne. Korzystając z technologii gruntu zbrojonego, używa się najczęściej następujących rozwiązań:
Sanace sesuvu na I/19 u Přibyslavi | Sanace sesuvu v Novém Strašecí | Sanace sesuvu ve Strachujově |
Na chwilę obecna nie wykonujemy na polskim rynku usługi takie jak: obliczenia statyczne, projektowanie, projekty oraz inspekcje (nadzory na budowach) ze względu na dużą ilość pracy. Możemy jednak pomóc w doborze produktów geosytetycznych oraz wytworzyć ofertę cenową na oferowane przez nas produkty na określony projekt.
Bezpłatnie | +48 666 585 318 | |
|